Poradnik dla rozważających emigrację

Autorka: Ewelina Gac                                              Wydawnictwo Pascal

 

Poradnik z prawdziwego zdarzenia. Nie dieta, nie tani akwizytorski coaching, zero porad o tym jak skutecznie unikać toksycznych ludzi. Ewelina Gac udziela za to wielu odpowiedzi na pytania o sens i skutki emigracji. Jeśli ktokolwiek zastanawia się nad tym, czy emigracja jest dla niego trafnym wyborem, prezentowana pozycja będzie naprawdę solidnym narzędziem i lekiem na podobne dylematy. Autorka wzięła na warsztat dwanaście państw, które są popularnymi kierunkami obieranymi przez emigrantów.

Ale! Co ważne obok standardów pokroju Irlandii czy Wielkiej Brytanii są i bardziej egzotyczne rozwiązania, takie jak Tajlandia. Autorka dobrze podzieliła treści. W pierwszej części prezentuje bardziej ogólną problematykę związaną z prawem, zwyczajami, szukaniem mieszkania, pracy, znajomością języków. W części środkowej pt. „Rozmowy z mieszkańcami” dociera do Polaków, którzy zadomowili się na obczyźnie. W części ostatniej autorka zajmuje się kulisami emigracji, odnosi się bardziej do ducha i psychicznego samopoczucia emigranta a zwłaszcza potencjalnego emigranta. Przedstawia to, z czym trzeba się mierzyć, a można w emocjach zapomnieć o tym, że nastąpi: nostalgia, samotność, etc.

Ewelina Gac ma na koncie wiele doświadczeń związanych z emigracją, mieszkała w sześciu krajach. Kiedy ktoś taki udziela podstawowych informacji, pisze co należy zabrać w związku z wyjazdem do danego kraju lub co należy mieć, żeby w ogóle tam wjechać, to takiej osobie warto zaufać. Publikacja zawiera bogatą dokumentację fotograficzną (dużo zdjęć zrobiła Ewelina Gac we własnej osobie). Oprawa miękka, klejona.