Futerał. O urządzaniu mieszkań w PRL-u Agata Szydłowska

Futerał. O urządzaniu mieszkań w PRL-u

Futerał. O urządzaniu mieszkań w PRL-u Agata SzydłowskaAutorka: Agata Szydłowska                                    Wydawnictwo Czarne

 

“Futerał…” to pierwsza na liście publikacja Agaty Szydłowskiej. Autorka jest absolwentką historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim oraz Szkoły Nauk Społecznych przy Instytucie Filozofii i Socjologii PAN, prowadzi zajęcia z historii wzornictwa w Katedrze Teorii Designu na Wydziale Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, ma doktorat z etnologii, a w dorobku kilka książek o typografii, polskim projektowaniu graficznym i czasopismach z PRL-u (m.in. “Paryż domowym sposobem”) oraz artykułów naukowych i popularnonaukowych.

Prezentowana książka to dość dużych rozmiarów wolumin, ale po brzegi wypełniony informacjami i ciekawostkami. Jej lektura sprawi zatem prawdziwą przyjemność, zwłaszcza zainteresowanemu tematem czytelnikowi, przy czym warto zaznaczyć, że Szydłowska zostawia z tyłu zabawne anegdoty i nie pokazuje zagadnienia w perspektywie krzywego zwierciadła, ale proponuje poważną, rzetelną, opartą na bogatym materiale źródłowym publikację o urządzaniu mieszkań w PRL-u, w której przygląda się nie tylko architektonicznym czy dizajnerskim rozwiązaniom, ale też społecznej historii Polski tamtego okresu. Autorka, sięgając do archiwalnych artykułów z czasopism, literatury, filmów, pamiętników i wspomnień, opowiada zatem o tym, jaki wpływ miały na wygląd mieszkań polityka, przemiany gospodarcze, ale też pochodzenie klasowe czy rodzinna historia oraz jak rzesze Polek i Polaków (dodajmy, że mowa o mieszkańcach miast) radziły sobie z tym tematem w latach stalinowskich, a jak w latach siedemdziesiątych, czyli czasach wielkiej płyty.

Publikacja zawiera sporo fotografii, przypisy końcowe i obszerną bibliografię. Oprawa twarda, szyta.