Ostatnia Róża Szanghaju


Autorka: Weina Dai Randel
Wydawnictwo Znak

 

Weina Dai Randel jest nagradzaną autorką powieści historycznych, która urodziła się w Chinach, a obecnie mieszka w Stanach Zjednoczonych. W prezentowanej powieści porusza temat zakazanej miłości oraz żydowskich uchodźców w Szanghaju w czasie drugiej wojny światowej.

Akcja rozpoczyna się w 1940 roku w okupowanym przez Japończyków Szanghaju, do którego trafia Ernest Reismann, dziewiętnastoletni żydowski uchodźca. Uciekł on z nazistowskich Niemiec wraz z młodszą siostrą Miriam, aby zbudować w tym miejscu nowe życie i ściągnąć rodziców. Zderza się tam jednak z brutalną rzeczywistością, gdyż nikt nie chce go zatrudnić. Dopiero przypadkowe spotkanie pięknej Chinki, którą ratuje z opresji, odmieni jego los. Tą piękną kobietą jest dwudziestoletnia Aiyi Shao – główna bohaterka tej opowieści – która prowadzi jazzowy klub nocny. Decyduje się ona zatrudnić swojego wybawcę w klubie jako pianistę, co budzi oburzenie wrogo nastawionej do obcokrajowców chińskiej społeczności, a szczególnie jej apodyktycznego, zaborczego narzeczonego (z którym jest zaręczona od urodzenia). Sytuacja jeszcze bardziej się komplikuje, gdy pomiędzy nimi rodzi się pełne namiętności uczucie.

Fabuła ukazuje losy Aiyi i Ernesta (z naprzemiennych punktów widzenia), ich rozterki, trudne wybory, walkę z przeciwnościami losu oraz pasję do jazzu. Punktem wyjścia i jednocześnie klamrą spinającą opowieść jest spotkanie w 1980 roku sześćdziesięcioletniej chińskiej bizneswoman, właścicielki międzynarodowej firmy hotelarskiej i filantropki z amerykańską twórczynią filmów dokumentalnych.

Autorka znakomicie odtwarza atmosferę Szanghaju w czasie drugiej wojny światowej, realistycznie opisuje życie codzienne w tym okresie, skomplikowaną sytuację społeczną oraz brutalną wojenną rzeczywistość. Powieść przesiąknięta jest jazzem, przewija się przez nią tytułowy utwór „Ostatnia róża Szanghaju”, będący połączeniem amerykańskiego jazzu z chińską przyśpiewką.

Wciągająca, chwytająca za serce, pełna dramatycznych wydarzeń opowieść z wojenną historią w tle i w azjatyckiej scenerii. Okładka miękka, klejona. Polecam.