Czy borsuki się bawią?


Autor: Tomasz Samojlik
Ilustratorka: Ania Grzyb
Wydawnictwo Agora
Poziom: BD O/I

 

Tomasz Samojlik, popularny autor i rysownik książek dla dzieci, powraca na listę z propozycją nowego cyklu dla młodszych dzieci, którego bohaterką jest borsuczka Tarmosia, znana starszym dzieciom z serii „Zwierzaki” („Tarmosia” p. 11/2021). Każdy tomik łączy wciągającą, pełną przygód i humoru historykę z wiedzą przyrodniczą i propozycją aktywnościową.

Autor ponownie przenosi czytelników do urokliwego lasu, w którym mieszka sympatyczna rodzina borsuków: mała Tarmosia, jej rodzice i dziadek. Od pewnego czasu rodzice przygotowują swoją małą córkę do trudów życia w lesie, wprowadzają w borsucze obowiązki i uczą pracowitości. Tarmosię jednak bardziej interesuje otaczający ją świat i nadal ma ochotę na beztroską zabawę. Pewnej nocy, gdy jej rodzina zajada się dżdżownicami, ona w tym czasie z zapartym tchem śledzi dokazujące kuny, po czym sama zaczyna bawić się szyszką. Podrzucając i turlając swoją zabawkę coraz bardziej się oddala. Oczywiście wkrótce zostaje odnaleziona przez rodziców, którzy tłumaczą jej, że „poważne borsuki się nie bawią”. Ale to jeszcze nie koniec tej historii, bo Tarmosia nad ranem przyłapie swoją rodzinę na wesołej zabawie szyszką.

Mali czytelnicy, rzecz jasna, otrzymają odpowiedź na zadane w tytule pytanie, poznają też inne ciekawostki dotyczące życia i zwyczajów borsuków. Emocje i przygody Tarmosi w pięknej, leśnej scenerii znakomicie uchwyciła na barwnych, realistycznych z nutką baśniowości ilustracjach Ania Grzyb. Książka w zabawny sposób pokazuje potrzebę beztroskiej, wesołej zabawy, niezależnie od wieku, bo przyda się też spiętym rodzicom skupionym tylko na obowiązkach i pracy. Na końcu książki znajduje się zestaw ćwiczeń z piłką dla dzieci.

Wartościowa pozycja, idealna do wspólnego czytania. Poręczny format, oprawa twarda, szyta. Polecam.