Raymie. Weź mnie za rękę

Autorka: Kate DiCamillo                                      Wydawnictwo Dwie Siostry

Poziom BD II

 

Katrina Elizabeth Di Camillo- tak brzmi pełne nazwisko pisarki- to wielokrotnie nagradzana, amerykańska autorka książek dla dzieci, których akcja często usytuowana jest w świecie zwierząt. Powieść, która właśnie trafia na polski rynek za sprawą Wydawnictwa Dwie Siostry nie czyni wprawdzie naszych „braci mniejszych” głównymi bohaterami, ale z pewnością daje im szansę odegrania istotnej roli w charakterze uczestników z drugiego planu, wkraczających w świat ludzki w momentach granicznych, nadając tym samym opowiadanej historii szczególny, metafizyczny wymiar. Główne kreacje zarezerwowane są dla trzech dziewczynek, które spotykamy w punkcie zwrotnym ich życia. Podejmują one właśnie walkę o poprawę swojego losu. Raymie traci symbolicznie ojca, który porzuca rodzinę na rzecz kochanki. Louisjana rodziców straciła już dawno w niejasnych okolicznościach i wegetuje razem z babcią w warunkach ocierających się o skrajną nędzę.

Beverly -jak się wydaje- także została porzucona przez ojca, a sfrustrowana sytuacją matka odreagowuje na córce swoje leki i niespełnienia. Wszystkie trzy dziewczyny biorą udział w wyborach -jakkolwiek dziwnie by to nie zabrzmiało- Małej Miss Wulkanizacji Centralnej Florydy 1975 r. Ich udział w tym przedsięwzięciu z pozoru podyktowany jest odmiennymi motywacjami, ale w gruncie rzeczy całej trójce chodzi o to samo – o odzyskanie poczucia własnej wartości po stracie, o to, by zawalczyć o siebie i swoją przyszłość. Na drodze do realizacji tego celu zyskują wzajemną przyjaźń i siłę, jakiej mogliby im pozazdrościć dorośli.

Analizowana publikacja stanowi pierwszy tom trylogii. Główna oś narracji koncentruje się wokół tytułowej Reymie. Kolejne tomy mają być poświęcone pozostałym uczestniczkom tego szalonego dziewczyńskiego triumwiratu. Wydawnictwo Dwie Siostry nigdy nie zawodzi pokładanych w nim nadziei. Tak jest i tym razem. Prezentowana publikacja to doskonała propozycja dla młodych odbiorców, którzy prędzej czy później mierzyć się będą z różnego typu bolączkami, złożonością egzystencji i bezradnością dorosłych. Gorąco polecam. Oprawa miękka, klejona