Niebieski dywanik

Autorka: Ewa Chotomska                                            Ilustracje: Ania Simeone                                        Wydawnictwo Literatura

Poziom BD I

 

Najnowsza książka założycielki kultowej grupy Fasolki. Poprzednio na liście: „Czerwony wilczek” (p. 3/2021). Główny bohater Jaś jest dzieckiem w wieku przedszkolnym, mieszka w niedużym mieszkaniu, ale ma swój pokój, czego nie mogą zadeklarować wszyscy znajomi z przedszkola. To taki subtelny znak sygnał, że różnie bywa. Ale po tej niewesołej skądinąd informacji można zanurzyć się w morzu fantazji.

Jaś jest jedynakiem, ta sytuacja zmusza go do poszukiwania środków na walkę z nudą we własnym zakresie. Nie może liczyć na innych. Nieoczekiwanie przemawia do chłopca jego ulubiony dywanik w kolorze blue. Jeśli dywany potrafią mówić, można przypuszczać, że potrafią o wiele więcej. Tak rozpoczyna się fascynująca przygoda Jasia, który podróżuje po baśniowych krainach z czarodziejskim Niebieskim Dywanikiem.

W siedmiu rozdziałach Jaś może liczyć na mądrość i przyjaźń tego oryginalnego przewodnika, przy okazji dowiaduje się ciekawych faktów na temat przyrody. Lektura jednocześnie jest stonowana. Autorka nie szarżuje, można powiedzieć, że reprezentuje bajkowe umiarkowanie, tak aby podkreślić, że fantazja pozostaje fantazją, a nie rzeczywistością. Oprawa twarda, szyta.