Co nam mówi niebo

Autorka: Gertrude Kiel                                              Ilustracje: Gunvor Rassmusen                          Wydawnictwo To Tamto

Poziom: BD II

 

Bardzo mądre wprowadzenie do wiedzy o astronomii. Informacje zostały wplecione w klasyczną powieść wakacyjną. Dlatego ani przez chwilę nie wieje nudą. Choć temat sam w sobie jest nośny i atrakcyjny, to jednak tradycyjnie podana wiedza mogłaby znużyć niejedno dziecko. A tak autorka połączyła przyjemne z pożytecznym. Warto podkreślić, że fabuła i astronomia, co prawda, bezpośrednio się wiążą, to pisarka zadbała, aby więź między głównym bohaterem (9-letnim Williamem) a jego ciocią (Gunvor) rozwijała się niezależnie od wątków astronomicznych.

Chłopiec jest skazany na spędzenie z Gunvor wakacyjnego czasu. Niby chodzi raptem o tydzień, ale William zdążył posiąść wiedzę na temat rzekomej niechęci ciotki do dzieci. Początki może i są pełne rezerwy, ale bohaterowie szybko osiągają porozumienie, poznają się (nie wyłączając przeszłości Gunvor). Okazuje się, że ciotka studiowała filozofię i fizykę, doskonale orientuje się w specjalistycznej, ścisłej wiedzy. Instruuje Williama w zakresie geometrii, astrologii, praw przyrody, planet, przywołuje sylwetki wybitnych uczonych jak Galileusz i Newton. Naprawdę można odczuć chemię rodzącą się między postaciami. Powieść jest wartościowa literacko i poznawczo, z lekkim skrętem w stronę baśni. Trudniejsze pojęcia z tekstu zostały objaśnione dokładniej w końcowym słowniku. Oprawa twarda, szyta.