Dowody zbrodni


Autor: David J. Gibson
Wydawnictwo Copernicus Center Press

 

 

 

Książka amerykańskiego profesora biologii, botanika to spojrzenie na rośliny w kontekście kryminalnym.

Autor w siedmiu rozdziałach przedstawia różne aspekty związane z roślinami w sprawach kryminalnych. Największa część książki poświęcona jest wykorzystaniu wątków botanicznych w śledztwach. Udowodnienie w 1932 roku, że drewno, z którego wykonano elementy drabiny, pochodziło z podłogi w domu podejrzanego, pozwoliło na skazanie mężczyzny odpowiedzialnego za porwanie i zamordowanie dziecka bogatego małżeństwa Lindberghów. Była to precedensowa sprawa, w której sędzia po raz pierwszy dopuścił zeznania eksperta w dziedzinie dendrologii.

Autor opisuje również inne śledztwa oparte na pozostałościach botanicznych: liściach, nasionach, pyłkach, a nawet roślinnym DNA, które pozwoliły na powiązanie sprawcy z ofiarą lub miejscem zbrodni. Jeden z rozdziałów jest poświęcony roślinom jako narzędziu zbrodni. Trucizny z nich pozyskiwane znane są ludziom już od czasów starożytnych i nadal znajdują się zwyrodnialcy próbujący za ich pomocą uśmiercić innych. Autor zwraca również uwagę na przestępstwa związane z przemytem roślin, zwłaszcza rzadkich, chronionych gatunków oraz pozyskiwanym nielegalnie i rabunkowo drewnem.

Bardzo ciekawa książka, napisana przez człowieka z dużą wiedzą, który z wielką pasją opowiada o świecie roślin. Pozycja zawiera słowniczek, przypisy, indeks gatunków roślin, glonów i grzybów, a także rysunki i plansze. Okładka miękka, klejona. Polecam zainteresowanym tematem.