Dziennik pustki Emi Yagi

Dziennik pustki

Dziennik pustki Emi YagiAutorka: Emi Yagi                                                        Wydawnictwo: Bo.wiem

 

Debiutancka powieść japońskiej pisarkiwyróżniona Nagrodą im. Osamu Dazaia (nagroda przyznawana jest co roku najlepszym debiutującym autorom i autorkom) – opublikowana została w Serii z Żurawiem, w której Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego proponuje tytuły dla wielbicieli współczesnej prozy z różnych, odległych zakątków świata.

W “Dzienniku pustki” przede wszystkim dzieje się coś nieprzewidywalnego. Czytelnik niepostrzeżenie zostaje wytrącony z równowagi nie bardzo wiadomo, w którym momencie wkraczamy ze świata realnych wydarzeń w klimat surrealistycznych imaginacji bohaterki i gdzie jest punkt stanowiący granicę pomiędzy kłamstwem a prawdą. Trzydziestoczteroletnia Shibata ma dość bycia wykorzystywaną w swojej firmie – jako jedyna kobieta w zespole musi spełniać obowiązki przerzucane na nią ze względu na płeć. Gdy któregoś dnia szef wydaje jej polecenie zmywania naczyń, kobieta wymawia się złym samopoczuciem i pozoruje ciążę. Szybko dostrzega ogromną zmianę w zachowaniu reszty pracowników w stosunku do jej osoby. Problem jednak pojawia się wówczas, kiedy kobieta zanadto wczuwa się w rolę ciężarnej i powoli traci kontakt z rzeczywistością. Zatapia się w skrzętnie prowadzonym przez siebie dzienniku, wierząc, że niedługo naprawdę zostanie matką. Z rozdziału na rozdział książka staje się bardziej dynamiczna, choć pióro autorki jest raczej oszczędne i chłodne.

Historia o kobiecie pogrążającej się w samotności, podejmująca jednocześnie temat wartości jednostki w społeczeństwie, jest bardzo absorbująca i przynosi zaskakujący finał. Oprawa miękka, klejona. Polecam.

Poprzednio w „Serii z Żurawiem” prezentowaliśmy zbiór opowiadań baskijskiej pisarki K. Jaio Eiguren: “To nie ja” (P. 11/23).