Kolor nieba


Autor: Peter Reynolds
Wydawnictwo: Mamania
Poziom: BD O/I

Kolejny tomik serii „Kreatologia”, która zachęca dzieci do rozwijania swoich talentów i kreatywności. Jej twórcą jest Peter H. Reynolds, uznany kanadyjski rysownik, ilustrator i autor książek dla dzieci. Poprzednio w serii: „Kropka” (pol. wyd. 2017, do nas nie dotarła) oraz „A to” (p. 21/2021).

Najnowsza część to wspaniała pochwała kreatywności, nieszablonowego myślenia i twórczego rozwiązywania problemów. Bohaterką historyjki jest Marisol, mała, finezyjnie się ubierająca artystka. Dziewczynka każdą wolną chwilę wykorzystuje na malowanie, rysowanie i tworzenie plakatów. Jest więc niezwykle podekscytowana, gdy jej klasa zostaje wybrana do namalowania muralu w bibliotece, a ona ma być odpowiedzialna za jedną z najważniejszych części obrazu – niebo. Okazuje się jednak, że nie ma niebieskiej farby. W rozwiązaniu tego problemu pomaga jej obserwacja zachodzącego słońca i zmieniających się kolorów wieczornego nieba, a następnie porannego deszczu i zachmurzonego nieba. Bohaterka odkrywa, że niebo może mienić się niezliczonymi barwami, co wykorzystuje podczas tworzenia szkolnego muralu.

Z plastycznym, lakonicznym tekstem doskonale współgrają subtelne rysunki wykonane farbami akwarelowymi, tuszem i gwaszem. Oprawa twarda, szyta. Polecam.