Koparka i motyl

Autor: Joseph Kuefler
Wydawnictwo: Frajda
Poziom: BD O

 

Kolejna część cyklu o koparce, która odkrywa fascynujący świat przyrody, autorstwa uznanego amerykańskiego pisarza i ilustratora książek dla dzieci. Na polskim rynku ukazały się dotychczas dwa tomiki (żaden z nich do nas nie dotarł): „Koparka i kwiat” (2022) oraz „Koparka i kaczuszka” (2022).

Autor tworząc ciekawe, proste historyjki o tytułowej bohaterce w pomysłowy sposób pokazuje przenikanie się świata dużych maszyn budowlanych i świata natury, a przy okazji przemyca fascynujące ciekawostki przyrodnicze. W prezentowanym tomiku zapracowana koparka podczas przerwy zauważa głodnego robaczka. Wspólnie z innymi maszynami przygotowuje dla niej ucztę z zielonych liści. Gdy chce wrócić do pracy, okazuje się, że na krawędzi jej łyżki znajduje się kokon, w którym zamknęła się gąsienica.

Koparka postanawia chronić małą istotkę i cierpliwie czeka aż wydostanie się ona z kokonu. Czas się dłuży, ale nie jest zmarnowany. Koparka bowiem zaczyna dostrzegać otaczającą ją naturę, zmieniający się wokół niej świat i przechodzi wewnętrzną metamorfozę. W finałowej scenie z poczwarki wyłania się piękny motyl, a maszyny podążając za nim docierają do pięknego, pełnego drzew i kwiatów miejsca, w którym spędzają miło czas.

Na końcu książki mali czytelnicy znajdą dodatkowe informacje na temat faz rozwojowych motyli oraz ochrony naszych skrzydlatych przyjaciół. Wartościowa, ciekawa, pięknie zilustrowana książka, która uczy odpowiedzialności, empatii i troski o środowisko. Okładka twarda, szyta. Polecam.

Poprzednio na liście: „Po drugiej stronie stawu” p. 15/2023.