Mój przyjaciel mamut


Autor: Anna Terreros-Martin
Wydawnictwo: Czytalisek
Poziom: BD I

 

 

Debiutancka książka obrazkowa brytyjskiej ilustratorki to piękna historia o przyjaźni i sile wyobraźni z proekologicznym przesłaniem.

Bohaterką jest mała, nieśmiała dziewczynka Mansi, która pasjonuje się zwierzętami prehistorycznymi. Szczególnie fascynuje ją mamut włochaty, którego często odwiedza w Muzeum Historii Naturalnej. Pewnego razu wpada na pomysł, aby w swoim szkicowniku narysować mu przyjaciela. Pochłonięta rysowaniem przenosi się w wyobraźni wraz z mamutem do epoki lodowcowej. Poznaje tam małą dziewczynkę, która najpierw pokazuje jej swoje rysunki na ścianach jaskini, a następnie towarzyszy jej w poszukiwaniu zwierząt mieszkających w krainie śniegu i lodu. Ich znajomość zostaje uwieczniona na ścianie jaskini odbiciem dłoni. Również mamut podczas tej wędrówki znajduje swoje stado i przyjaciela.

Gdy bohaterka wraca do rzeczywistości, zauważa niepełnosprawnego chłopca, który z zaciekawieniem przygląda się jej rysunkom. Rozemocjonowana decyduje się przełamać swoją nieśmiałość i opowiedzieć mu o swojej niezwykłej przygodzie. Tak zdobywa prawdziwego przyjaciela, z którym nie tylko dzieli swoje pasje, ale też podejmuje wspólne działania na rzecz ochrony zwierząt. Na ostatniej rozkładówce znajduje się prezentacja kilku wymarłych zwierząt.

Autorka w pomysłowy sposób porusza w tej opowieści temat zagrożonych gatunków zwierząt i ochrony dzikiej przyrody. Krótki tekst uzupełnią urzekające, delikatne, magiczne ilustracje. Większy format. Okładka twarda, klejona. Polecam.