Mikołaju, sam ruszyłeś Ziemię?


Autor: Grażyna Bąkiewicz
Ilustrator: Artur Nowicki
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

 

Kolejny tom serii powieści przygodowo-edukacyjnych „Ale historia…” autorstwa Grażyny Bąkiewicz, znanej i nagradzanej pisarki oraz historyczki; poprzednio na liście: „Jak zdobyłeś koronę, Bolesławie Chrobry?” p. 22/2022.

Seria opowiada o przygodach dwunastoletnich uczniów z tej samej klasy, którzy na lekcjach historii podróżują w czasie, dzięki czemu mogą lepiej poznać i zrozumieć przeszłość. W tej części ekscentryczny nauczyciel-wynalazca, pan Cebula, wysyła swoich uczniów w czasy Mikołaja Kopernika, aby prześledzili jego losy i ustalili, co naprowadziło go na myśl, że Ziemia krąży wokół Słońca, a nie odwrotnie. Jeden z uczniów, który uważa, że „Kopernik to był stary piernik. Mieszkał w Toruniu i miał kuku na muniu”, próbuje obciążyć wielkiego astronoma podejrzeniem o plagiat. Jednak zdecydowana większość klasy stara się go powstrzymać przed zrealizowaniem tego niecnego zamiaru. Nastolatkowie podczas tej niesamowitej wycieczki historycznej będą mieli okazję poznać Kopernika w różnych okresach jego życia, studiować razem z nim na Akademii Karkowskiej, pracować w warsztacie mistrza Wita Stwosza, wałęsać się po różnych polskich i europejskich miastach, a dzięki temu zrozumieć lepiej ówczesne realia, sytuację społeczną, kulturową i polityczną.

Przygody bohaterów czytelnik poznaje z perspektywy kolejnego bohatera – tym razem Robka, który po lekcjach ze swoim kolegą Julkiem buduje latającą deskorolkę. Książka stanowi znakomite połączenie dynamicznej, przygodowej fabuły z wiedzą historyczną, która podana jest tu w lekkiej, atrakcyjnej, przyjemnej formie. Treść uzupełniają zabawne czarno-białe rysunki oraz komiksowe ilustracje. Dobra propozycja dla uczniów szkoły podstawowej. Każdą część serii można czytać osobno. Okładka miękka, klejona. Polecam.