Pociągi wciąż jeżdżą


Autorka: Anna Purowska
Wydawnictwo: Purple Book

 

 

Kolejna na liście książka Anny Purowskiej, autorki powieści obyczajowych, z wykształcenia muzykolożki, to opowieść o tęsknocie, poszukiwaniu melodii swego serca oraz mocy książek połączona ze wzruszającą historią miłosną.

Główną bohaterką jest Nadia, trzydziestoletnia dziennikarka pracująca w małej redakcji, która nie potrafi się pogodzić z odejściem partnera. Przepełniona bolesną tęsknotą trzyma się nadziei, że on do niej jeszcze wróci. Jej życie odmienia pewna francuska książka znaleziona w poznańskim antykwariacie. Opowiedziana w niej historia bardzo ją porusza i staje się dla niej niezwykle ważna. Bohaterka daje się jej uwieść, porwać jej melodii. Wbrew nadopiekuńczemu bratu wyrusza do Cordes-sur-Ciel, małego, urokliwego, średniowiecznego miasteczka na południu Francji, gdzie ponad dwadzieścia lat wcześniej przecięły się drogi skrzypka Laurenta i fanki Roxette – Marie. To tam udaje jej się zmierzyć z trudnymi emocjami, spojrzeć na swoje problemy z innej perspektywy, zrzucić to, co ją latami uwierało, odkryć swoje prawdziwe powołanie i otworzyć się na innych ludzi.

W fabułę wpleciona jest książka „Pociągi wciąż jeżdżą”, z której poznajemy historię miłości Laurenta i Marie. Dwudziestoletnia studentka literaturoznawstwa, córka mera Paryża zaręczona z wpływowym politykiem przyjeżdża do średniowiecznego miasteczka na letni kurs pisarski. Po raz pierwszy ma okazję wyrwać się ze szponów kariery politycznej swojego ojca, uwolnić się z idealnie skrojonych, sztywnych ubrań i poczuć się swobodnie. Gdy na swojej drodze spotyka pokrewną duszę – studenta konserwatorium Laurenta, jest w stanie dla niego zaryzykować wszystko. W książce losy Marie i Laurenta przeplatają się z historią Nadii. W tle znajdziemy plastyczne opisy francuskiego miasteczka, wątki muzyczne i literackie.

Klimatyczna, napisana lekkim piórem, subtelna, a zarazem intensywna, porywająca powieść. Okładka miękka, klejona. Polecam.

Poprzednio na liście: „Lustrzane serce” p. 21/2022.