Bebechy, czyli ciało człowieka pod lupą

Autor: Adam Mirek                                                Wydawnictwo Znak Emotikon

 

„Bebechy” to nie odnaleziona książka Witkacego, ale publikacja inżyniera biomedycyny, który równolegle z prezentowaną pozycją pisał rozprawę doktorską w języku angielskim. Praca nad „Bebechami” w oparciu o nieskomplikowaną, komunikatywną polszczyznę i elementarną wiedzę podawaną w zabawny sposób była świetną odskocznią dla zafrasowanego autora, który ostatecznie sprezentował światu dwa ważne osiągnięcia za jednym zamachem.

„Bebechy” dotyczą tajemnic ludzkiego ciała i organizmu. Od jakiegoś czasu na rynku ukazują się podobne książki i mają się dobrze. Często jednak dotyczą tylko sfery – powiedziałbym – dźwiękowej i zapachowej. Tu jest inaczej. Adam Mirek patrzy na ciało bardziej całościowo. Autor nie pomija kwestii wydalania, ale zwróćmy uwagę na tytuł rozdziału: „Dwójka profesjonalnie: zapach, skład i forma KUPY”.

Naukowe podejście do każdego zagadnienia czyni „Bebechy” lekturą familijną. Obok komiksowych wstawek dedykowanych młodszym czytelnikom występują informacje, które wywrą większe wrażenie na dorosłych. Naprawdę znakomite wprowadzenie do wiedzy o układzie krwionośnym, oddechowym, nerwowym. To prawdziwy hit wydawniczy. Oprawa miękka, klejona.