Księga czasu. Przygody w przeszłości, teraźniejszości i przyszłości

Autor: Clive Gifford                                              Wydawnictwo Wilga

 

W tej serii wydawniczej ukazały się już „Księga ciekawostek” (2022) i „Księga matematyki” (2022). Tym razem nagradzany brytyjski dziennikarz, popularyzator nauki wśród dzieci i młodzieży przedstawia ciekawostki o szeroko rozumianym czasie; trochę w stylu niedawno prezentowanej książki „O czasie. Historia cywilizacji w dwunastu zegarach” Davida Rooneya.

Z tą różnicą, że Rooney nie kierował swojego przekazu do czytelników dziecięcych. Zasada jest jednak podobna. Gifford proponuje przelot nad rozmaitymi kontekstami pojęcia „czas”. Jest i wpływ zegarów na organizację pracy, i czas filozoficznych pytań, np. „Czym jest ‘teraz’”? Jest i rozkładówka na temat budzików, i świetny minirozdział pt. „Dziwne czasy” z mrocznym wspomnieniem nieprerywki wprowadzonej przez Stalina, czyli ciągłego tygodnia pracy.

Długo można rozwodzić się nad treścią. Jest naprawdę zróżnicowana, zahacza też o życie człowieka, poczucie czasu zwierząt i wiele innych atrakcyjnych tematów. Książka rozwija ogólną wiedzę w oparciu o jeden punkt wyjścia. Na końcu świetna historia czasu, słownik oraz indeks. Oprawa twarda, szyta. Bardzo polecam. Poprzednio na liście: „Szokujące liczby” (p. 19/2023).