Niesforne Ziarenko i straszny wieczór


Autor: Jory John
Wydawnictwo: HarperKids
Poziom: BD O/I

 

Nowa odsłona cyklu „Smaczna Banda i emocje” nagradzanego amerykańskiego autora książek dla dzieci. Każda z książek to osobna historia z innym bohaterem, nie trzeba więc zachowywać kolejności wydawniczej w lekturze.

Bohaterem prezentowanego tomiku jest ziarno słonecznika – tytułowe Niesforne Ziarenko. Jest ono w bardzo złym humorze, ponieważ od tygodni nie może wymyślić oryginalnego przebrania na Halloween. Przypomina sobie, jak dawniej świetnie się bawiło na halloweenowych imprezach, występując razem z kumplami jako rockowa kapela, zestaw dodatków do hot dogów czy pisanki. Teraz jednak zamiast radości czuje presję, traktuje bowiem Halloween jak konkurs, w którym koniecznie musi wygrać. Tak bardzo mu zależy na tym, aby wypaść jak najlepiej, że próbuje nawet przekonać mieszkańców swojego pola do przełożenia imprezy na następny wieczór. Swoje negatywne nastawienie zmienia dzięki pewnej pestce dyni, która uświadamia mu, że o wiele ważniejsze od przebrania jest bycie razem i cieszenie się swoim towarzystwem.

Książka pokazuje, że przywiązując zbyt wielką wagę do tego, co zewnętrzne, oraz zamartwiając się błahostkami, można stracić radość, spontaniczność i przyjemność z zabawy. Przy okazji zaś uczy samoakceptacji. Narrację ożywiają wesołe, pełne uroczych szczegółów ilustracje.

Zabawna, pozytywna historyjka halloweenowa z mądrym przesłaniem. Kwadratowy format. Okładka twarda, szyta. Polecam.