Niedoczekalscy czekają na święta


Autor: Adrian Wilczyński
Wydawnictwo: Frajda
Poziom: BD O

 

 

Debiutancka książka obrazkowa autorstwa Adriana Wilczyńskiego, ilustratora, grafika i tatuażysty mieszkającego w Zgorzelcu to pierwszy tom cyklu o rodzinie Niedoczekalskich.

Członkami tej nietuzinkowej, dość zwariowanej rodzinki są: mama Lila, tata Miłosz, trójka dzieci – Franek, Hania i Tymek, a także pupile – pies Olaf, kot Bogusław i pająk Ambroży. Mieszkają oni w kamienicy przy ulicy Malwowej. Prezentowana część skupia się na przedświątecznej krzątaninie Niedoczekalskich, natomiast dwie ostatnie rozkładówki poświęcone są świątecznemu okresowi. Dzieci śledzą zwariowane perypetie bohaterów związane z kupowaniem i ubieraniem choinki, zabawami na śniegu, dekorowaniem domu, przygotowywaniem świątecznych potraw, kolacją wigilijną oraz prezentami. Każdy z tych tematów przedstawiony jest w formie obrazkowej historyjki, wokół której czytelnicy, ci mali bądź duzi, budują własną opowieść.

Na każdej rozkładówce dużo się dzieje i panuje dość spory chaos – mamy tu dynamicznie przedstawione postacie, domowy rozgardiasz, zabawne sytuacje i intrygujące szczegóły. W jednej ze scen Franek pisze list do Mikołaja na ścianie, w innej zaś mama leży na sofie, czytając sobie „Pana Tadeusza” i głaszcząc psa.

Świetna świąteczna propozycja do wielokrotnego oglądania i wymyślania własnych historii. Całokartonowa, z zaokrąglonymi rogami. Polecam.