Córki samurajów w podróży życia

Autorka: Janice P. Nimura                                          Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego

 

Japonia w drugiej połowie XIX wieku stała na rozdrożu. Z jednej strony obywatele tego kraju mieli głęboko zakorzenione poczucie dumy z przynależności do wspólnoty o wyjątkowej kulturze, z drugiej zaś strony ta sama kultura w pewnych obszarach wydawała się być coraz bardziej archaiczna, szczególnie w zetknięciu z przybyszami reprezentującymi awangardę ówczesnego postępu cywilizacyjnego czyli Amerykanami.

Odpowiedzią na ten stan rzeczy była decyzja o konieczności wysłania do Stanów Zjednoczonych ekspedycji, której celem byłoby poznanie zasad organizujących nowoczesne społeczeństwo zachodnie. I dzięki temu do USA dotarła m.in. grupka młodych japońskich dziewcząt, które miały się tam kształcić przez dziesięć lat. Sutematsu Yamakawa i Shige Nagai skończyły tam szkołę średnią i studia, a Ume Tsuda -jako najmłodsza- miała zakończyć edukację na szkole średniej. Przyjazd doStanów był dla nich absolutnym szokiem. Dystans międzykulturowy wydawał się być na pierwszy rzut oka nie do zasypania. Ale nie dla córek samurajów.

Dziewczęta z niezłomną siłą i wrodzonym wdziękiem przełamywały potencjalne uprzedzenia. Kiedy po dziesięciu latach nadszedł czas powrotu na łono ojczyzny, były już w zasadzie w pełni zasymilowane, co oznaczało, że musiały praktycznie od nowa budować swoją japońską tożsamość. To rozdwojenie osobowości będzie im towarzyszyć do końca życia. Książka Janice P. Nimury formalnie przynależy do literatury faktu, ale czyta się ją jak fascynującą powieść z wyrazistymi bohaterami, zaskakującymi zwrotami akcji i oryginalną fabułą. Polecam bardzo gorąco, nie tylko fanom kultury japońskiej. Oprawa miękka, szyta. Anna Karczewska