Śnieżna dziewczynka


Autorka: Sophie Anderson
Wydawnictwo: Świetlik
Poziom: BD II/III

 

 

Kolejna na liście książka brytyjskiej pisarki to magiczna opowieść o stawianiu czoła własnym lękom, magii zimy, zaufaniu i sile przyjaźni. Poprzednio: „Zaczarowany zamek” p. 13/2022.

Historia osadzona jest w zimowej scenerii dzikiej, górskiej przyrody. Główną bohaterką jest dwunastoletnia Tasza, która nie potrafi się uporać z traumatycznym zdarzeniem sprzed roku. Mieszkała wtedy nad morzem. Podczas jednej z wypraw na półwysep – w dużym gronie krewnych i znajomych – zgubiła się, a przypływ odciął jej drogę powrotu. Cudem uniknęła wtedy śmierci. Od tamtej pory jest wycofana, zamknięta w sobie, unika ludzi, właściwie wszystkiego się boi. Stopniowo zaczyna się to zmieniać po przeprowadzce w góry do starzejącego się dziadka, który potrzebuje pomocy w prowadzeniu gospodarstwa. Gdy spada pierwszy śnieg, który – jak się wkrótce okazuje – ma magiczną moc, bohaterka wraz z dziadkiem lepi dziewczynkę ze śniegu, Śniegotkę. Wypowiedziane przez nią życzenie sprawia, że śniegowa panienka ożywa.

Tasza co wieczór wymyka się z domu na spotkanie z Alianą i jej lisem. Wspólnie podróżują saniami po lesie i górach, obserwując w świetle gwiazd nocne zwierzęta, dziką przyrodę i niezwykłe zjawiska atmosferyczne. Bohaterka zwierza się nowej przyjaciółce ze swoich bolesnych sekretów. W jej towarzystwie mniej się martwi, nabiera odwagi do życia, czuje przypływ nowych sił. Za nic w świecie nie chce się pogodzić z tym, że przyjaciółka będzie musiała odejść wraz z pierwszymi przebiśniegami. Stara się wymyślić sposób na zatrzymanie jej przy sobie. Okazuje się jednak, że ma to również negatywne konsekwencje, gdyż przedłużająca się mroźna zima zaostrza chorobę dziadka. Rozdarta wewnętrznie bohaterka musi podjąć trudną dla niej decyzję. Autorka z wyczuciem pokazuje drogę samotnej nastolatki borykającej się z zaburzeniami lękowymi do pogodzenia się ze światem. Bohaterka odkrywa, że potrafi czerpać siłę z samej siebie, ze świata i otaczających ją ludzi. W książce ukazane są też pełne zrozumienia i miłości więzi rodzinne oraz życie małej społeczności, która troszczy się o siebie wzajemnie.

Klimatyczna, pełna nawiązań do ludowych baśni i legend o zimowych duchach, w której rzeczywistość i fantazja przenikają się wzajemnie. Okładka twarda, szyta Polecam.