Energia


Autorka: Anna Skowrońska
Ilustratorka: Agata Dudek
Wydawnictwo: Muchomor

 

 

Autorsko-ilustratorski duet powraca na listę z kolejną bogato ilustrowaną książką popularnonaukową dla młodych czytelników; poprzednio: „Ziemia” p. 3/2023.

Tym razem Anna Skowrońska przedstawia fakty i ciekawostki związane z energią, przemycając sporą dawkę wiedzy z fizyki, chemii, biologii, geografii i historii techniki. W krótkich rozdziałach przedstawia różne rodzaje, formy i źródła energii, a także sposoby jej przechowywania oraz wykorzystywania. W przystępny sposób omawia tu przebieg fotosyntezy, proces metabolizmu, przepływ energii w glebie, obieg węgla w przyrodzie, zjawisko elektryczności oraz reakcję fuzji. Opowiada o wielkim wybuchu, energii wiatru, budowie Ziemi, czystej energii, odkryciach i wynalazkach związanych z energią. Młodzi czytelnicy dowiedzą się, ile energii jest w bananie i lodach waniliowych, jak zwierzęta oszczędzają energię, jak działają elektrownie wiatrowe, słoneczne i jądrowe. Znajdą tu też sposoby na oszczędzanie energii.

Książka składa się z krótkich, atrakcyjnie opracowanych graficznie rozdziałów. Znajdziemy tu pomysłowe mapy, przekroje, humorystyczne ilustracje oraz wyróżnione informacje. Polecam zarówno uczniom szkół podstawowych, jak i nauczycielom jako materiał uatrakcyjniający lekcje. Wielkoformatowa, starannie wydana, w twardej, szytej oprawie.