Jak śpią zwierzęta


Autor: Octavio Pintos
Wydawnictwo: To Tamto

 

Bogato ilustrowana książka popularnonaukowa argentyńskich twórców, którzy wspólnie prowadzą agencję zajmującą się projektowaniem graficznym i komunikacją; Octavio Pintos jest dziennikarzem, autorem i producentem telewizyjnym, natomiast Martin Iannuzzi – ilustratorem.

Autorzy prezentują tu różnorodne i unikalne sposoby odpoczynku zwierząt oraz ich zwyczaje związane ze snem, a przy okazji przekazują mnóstwo dodatkowych informacji dotyczących długości życia danego gatunku, jego budowy ciała, siedliska, rozmnażania, występowania, taksonomii, sposobu odżywiania oraz statusu ochrony. Biorą na warsztat dwadzieścia gatunków zwierząt, każdemu z nich poświęcając jedną rozkładówkę. Mamy tu m.in. ośmiornicę, która ma dwufazowy sen jak ludzie, mrówkę ucinającą sobie ponad dwieście minutowych drzemek na dobę, jerzyka, który śpi szybując na wysokości dwóch tysięcy metrów, krokodyla, który w czasie snu ma jedno oko otwarte, leniwca odpoczywającego w pozycji wiszącej przez 20 godzin na dobę, a także żyrafę, która może nie spać nawet przez kilka tygodni.

W centrum każdej rozkładówki znajduje się duża, geometryczna ilustracja przedstawiająca dany gatunek z opisem jego budowy. Resztę planszy wypełniają liczne ciekawostki i fakty podzielone według tematów. W uporządkowaniu ich pomagają kolorowe ikonki, grafiki, pogrubienia i inne wyróżnienia. Na końcu książki podane są strony internetowe polskich instytucji zajmujących się zwierzętami, na których można znaleźć jeszcze więcej informacji.

Ciekawa, atrakcyjna lektura dla młodych pasjonatów przyrody. Duży format, okładka twarda, szyta. Polecam.