7 procent Ro Devereux


Autor: Ellen O’Clover
Wydawnictwo: Young
Poziom: BD IV

 

 

Debiutancka książka amerykańskiej autorki, absolwentki kreatywnego pisania, to współczesna powieść obyczajowa z wątkiem romantycznym i motywem udawanego związku.

Bohaterką jest osiemnastoletnia Ro (Rose) Devereux, uczennica ostatniej klasy liceum. Mieszka z tatą, właścicielem kawiarni, w małym mieście w Kolorado. Jej mama nie utrzymuje z nią kontaktu, odkąd zostawiła rodzinę i wyjechała do Kalifornii realizować swoje marzenia o karierze. Bohaterkę poznajemy, gdy prezentuje w szkole swój projekt, w ramach którego stworzyła aplikację o nazwie MASH, wykorzystującą dziecięcą zabawę w przewidywanie przyszłości oraz badania naukowe dowodzące, że ludzkie zachowania są w 93 procentach przewidywalne. W przygotowaniu testu opartego na wiedzy z zakresu zachowań społecznych pomagała jej przyszywana babcia Vera – uznana psycholożka. Nieoczekiwanie apka zyskuje dużą popularność, a Ro dostaje propozycję pracy w dużej firmie XLR8, która chce rozwinąć jej projekt w dochodowe przedsięwzięcie.

W pierwszej kolejności do aplikacji zostaje dodana funkcja dobierania partnerów, którą Ro (jako twarz MASH) ma promować z wybranym przez apkę partnerem. Jest nim Alistair Miller, jej dawny, niezwykle wrażliwy przyjaciel z dzieciństwa, z którym nie rozmawia już od trzech lat. Chłopak godzi się na tę współpracę ze względu na pieniądze, które mogą pokryć koszty jego wymarzonych studiów na filologii klasycznej. Początkowo udawanie zakochanych jest dla obojga dość problematyczne, z biegiem czasu jednak przełamują wzajemną niechęć i zbliżają się do siebie.

Ro próbuje nie tylko naprawić relację z dawnym przyjacielem, ale też rozwiązać dylematy moralne i problemy związane z rozrastającą się poza jej kontrolą aplikacją. Odkrywa bowiem jej mroczną stronę oraz negatywny wpływ szczególnie na młodych użytkowników, którym odbiera marzenia i wiarę w siebie. W tle opowieści ukazane są relacje bohaterki z tatą, śmiertelnie chorą przyszywaną babcią, biseksualną przyjaciółką oraz współpracownikami z firmy.

Dobrze napisana, lekka i przyjemna lektura. Okładka miękka, klejona. Polecam.