Co się kryje w kokonie


Autorka: Rachel Ignotofsky
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

 

 

Kolejna część bogato ilustrowanej serii przyrodniczej dla dzieci autorstwa amerykańskiej graficzki, ilustratorki i popularyzatorki nauki; poprzednio: „Co się kryje w kwiatku?” p. 16/2022.

Autorka na zachwycających, wielkoformatowych ilustracjach uzupełnionych opisami, zabawnymi komiksowymi dymkami i krótkimi komentarzami przybliża cykl rozwoju ciem i motyli, a dodatkowo przekazuje wiele ciekawostek na temat gatunków tych owadów, ich budowy, zmysłów, odżywiania, zapylania, migracji, zalotów i rozmnażania. Główne zagadnienie prezentuje od ogółu do szczegółu. Mamy więc planszę prezentującą czteroetapowy cykl rozwoju ciem i motyli, a na kolejnych stronach możemy dokładnie i w dużym powiększeniu prześledzić drogę od jaja do dorosłego owada. Mali czytelnicy dowiedzą się tu, jak gąsienice radzą sobie z drapieżnikami (niektóre z nich np. ratują się ucieczką, skacząc jak na bungee) i co się dzieje w kokonie, poznają też szczegóły zdumiewającej przemiany zachodzącej wewnątrz poczwarki.

Autorka podaje wiedzę niezwykle lekko i z humorem, łącząc ją z proekologicznym przesłaniem. Zachęca do dbania o przyrodę oraz tworzenia dzikich ogrodów będących rajem dla zapylaczy, jak i bezpiecznym schronieniem dla wszystkich owadów. Ze strony internetowej autorki można pobrać edukacyjne kolorowanki. Na końcu książki znajdują się źródła i inspiracje. Książka będzie fascynującą lekturą dla małych miłośników przyrody i atrakcyjną pomocą dydaktyczną dla nauczycieli. Oprawa twarda, szyta. Bardzo polecam.