Zupa jest gotowa

Autorka: Susanne Straßer
Wydawnictwo: Tako
Poziom: BD O

 

Kolejny tomik w kartonowej serii dla maluszków pt. „Bim-bam-bom” autorstwa cenionej niemieckiej ilustratorki; poprzednio na liście: „Mogę usiąść w środku, kotku” p. 5/2024.

Tym razem jest to zabawna historyjka z świetnie budowanym napięciem i zaskakującym zakończeniem, która osnuta jest wokół gotowania zupy. Mały dziecięcy kucharz przygotowuje z pomocą zwierzęcych przyjaciół obiad. W każdej scence pojawia się jeden z nich i wrzuca do garnka przyniesiony przez siebie składnik (np. koń buraki, a pies „kruchą kość”), po czym siada do stołu i czeka aż zupa będzie gotowa. W kulminacyjnym punkcie, kiedy wszyscy siedzą już przy stole i kosztują wspólnie przygotowanego posiłku, okazuje się, że nikomu on nie smakuje. Rozwiązanie przynosi pojawienie się świnki.

Poszczególne scenki składające się na historyjkę ukazane są na obrazkowych rozkładówkach uzupełnionych krótkim tekstem wzbogaconym wyrazami dźwiękonaśladowczymi. Po lewej stronie mamy kuchenkę z dużym garnkiem i stojące przy niej blondwłose dziecko w stroju kucharza, a pojawiający się tu tekst wydłuża się wraz z każdą przybywającą postacią. Natomiast po prawej stronie widnieje duży, elegancko nakryty stół z krótkim powtarzającym się refrenem. Jest też kilka scen ze zbliżeniem tylko na stół.

Pełna humoru książka, która pokazuje dzieciom wartość współpracy i dzielenia się. Świetna propozycja do czytania na głos, jak też do samodzielnego użytkowania i snucia własnej historyjki. Solidnie wykonana, kartonowa, z zaokrąglonymi rogami. Bardzo polecam.