Dogonić siebie

Autorka: Katarzyna Ryrych                                    Wydawnictwo Butterfly

Poziom: BD IV-3

Katarzyna Ryrych wyciągnęła kolejnego asa z rękawa, a raczej z szuflady. Powieść „Dogonić siebie” napisała w 2019 roku. Jest to ważna i dobra literacko powieść dla młodzieży z pomijanym ostatnio wątkiem zażywania środków psychoaktywnych w postaci dopalaczy. Różne sytuacje krytyczne doprowadzają głównego bohatera na krawędź. Bohater przesuwa coraz bardziej granice elastyczności moralnej, staje się dilerem, choć niby „dobry chłopak był i mało pił”. Ale czasem to za mało.

No faktycznie w tym przypadku został się tylko tata dilera, matka zmarła. Przebodźcowany bohater ląduje na dnie, ale żyje, czego nie można powiedzieć o jego koledze, który zmarł na imprezie, zażywając narkotyki kupione u wiadomo kogo. Fabuła jest dynamiczna, Ryrych stosuje inwersję czasową, co mnie zmroziło, bo przypomniałem sobie „Granicę” Nałkowskiej, ale szybko wyszedłem z letargu, jako że uświadomiłem sobie zaangażowanie społeczne czytanej powieści.

„Dogonić siebie” jest blisko współczesnych nastolatków, co nie oznacza, że nie wypada już znać „My, dzieci z dworca zoo” czy „Pamiętnika narkomanki”, czy obejrzeć „Trainspotting” (to akurat koniecznie). Po prostu „Dogonić siebie” jest bardziej gładkie, internetowe, awaryjne w razie potrzeby. Chociaż oczywiście lepiej, żeby dla wszystkich czytających zostało tylko żółtym światłem. Na koniec posłowie z dodatkowymi wyjaśnieniami kwestii dopalaczy. Oprawa twarda, szyta.