Wielka podróż Ime. Opowieść o chłopcu, który przyszedł na świat zbyt wcześnie

Autorka: Monika Pawlica                                      Wydawnictwo Nowa Baśń

Poziom: BD I/II

Oryginalna metafora wcześniactwa oparta na biograficznym doświadczeniu – dowiadujemy się tego z dedykacji. Autorka posłużyła się baśniową konwencją, aby opowiedzieć o problemach dzieci narodzonych przedwcześnie – temat drażliwy, raczej mało obecny w przestrzeni publicznej, na pewno intymny, bardzo specyficzny.

Skoro o specyfice mowa, Monika Pawlica znalazła – i słusznie – specyficzną formę wyrazu. Stworzyła dzieło literackie, w którym losy wcześniaka od urodzenia przez pokonywanie kolejnych barier po szczęśliwe zakończenie są ukryte w zgrabnej metaforze, która ma potencjał dotarcia do dzieci podobnych bohaterowi: zwłaszcza tych borykających się z powikłaniami faktu wczesnych narodzin.

Czytelnik poznaje uczucia i zakamuflowany stan fizyczny bohatera, jak również jego wolę walki. Autorka idzie dużo dalej poza samo wcześniactwo, pisze o wadze wsparcia rodziny, leczeniu i hospitalizacji. W dolnych przypisach dygresyjnych można poczytać o suchych faktach medycznych, które dobrze korespondują – choć w oczywistym kontrapunkcie stylistycznym – z treścią utworu. Użyteczna, uświadamiająca książka. Oprawa twarda, szyta.