Pociągnięcie pióra. Zagubione opowieści


Autor: Terry Pratchett
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

 

 

Dziewięć lat po śmierci słynnego brytyjskiego pisarza, twórcy kultowego „Świata Dysku”, do rąk polskiego czytelnika trafia zbiór jego zaginionych młodzieńczych opowieści.

Zawdzięczamy je kilku zapalonym fanom Pratchetta. Jeden z nich przechowywał w gablocie przez czterdzieści lat wycięte z gazety opowiadanie Terry’ego „Wyprawa po klucze”, którym się zachwycił w dzieciństwie. Z kolei para innych fanów podjęła się próby odnalezienia tego tekstu w Brytyjskim Archiwum Prasowym w Boston Spa, przy okazji tych poszukiwań odkrywając kolejne opowiadania, które Pratchett jako młody dziennikarz tworzył pod pseudonimem (Patrick Kearns).

Prezentowany zbiór zawiera dwadzieścia opowiadań publikowanych w prasie w latach 70. i 80. Mamy tu historię jaskiniowca Oga, wynalazcy wypędzonego ze swojego plemienia przez zawistnego wodza, który chcąc odzyskać swoją dawną pozycję wymyśla wiele przydatnych wynalazków przyczyniających się do powstania cywilizacji. Bohaterowie opowiadania „Plaża skamielin”, muzealnik Horacy i studentka geologii Jane, badając dziwne skamieliny trafiają do chaty ekscentrycznego kolekcjonera motyli. Odkrywają w niej ukryty w szafce portal i przenoszą się na prehistoryczną plażę, na której spotykają osoby z przyszłości, okazuje się bowiem, że w dwudziestym piątym wieku modne jest spędzanie wakacji w przeszłości. W opowiadaniu „Poszukiwany: gruby wesoły mężczyzna w czerwonej czapce” sfrustrowany Mikołaj postanawia zmienić pracę i próbuje swoich sił w nowych zawodach, co przynosi opłakane rezultaty.

Najpopularniejszym w opowieściach miejscem akcji i sceną niezwykłych wydarzeń jest małe targowe miasteczko Blackbury, w którym zostanie upieczona gigantyczna zapiekanka, wyrośnie tajemnicza dżungla, zapanuje dziwna, osobliwa pogoda, a nawet wyląduje statek kosmiczny. Na kartach książki pojawią się też smoki, gnomy, duchy i gadający koń. Opowiadania potwierdzają talent pisarski Pratchetta, jego niezwykłą wyobraźnię i poczucie humoru.

Obowiązkowa pozycja dla fanów Pratchetta. Pięknie wydana, w twardej, szytej oprawie. Zawiera czarno-białe ilustracje. Polecam.