Raz tak raz na opak


Autorka: Constance Verluca
Wydawnictwo: Polarny Lis
Poziom: BD I

 

 

Książka francuskich twórców, do której tekst napisali Constance Verluca i Julien Hirsinger – autorzy tekstów piosenek, natomiast ilustracje stworzyła Cathy Karsenty – ilustratorka i autorka powieści graficznych.

Bohaterami tej zabawnej historii są bracia bliźniacy, Rządek i Bałagan, którzy są swoimi całkowitymi przeciwieństwami. Mamy okazję przekonać się o tym, śledząc jeden dzień z ich życia: od wczesnego rana do późnej nocy. Gdy Rządek punktualnie wstaje, zjada zdrowe śniadanie i starannie, wieloetapowo myje zęby (a przy tym wszystkim dba o czystość i porządek), jego brat w tym czasie śpi, a kiedy w końcu wstaje, wszystkie poranne czynności wykonuje w pośpiechu i na opak. Nie inaczej jest w szkole – porządny Rządek bowiem jest pilnym uczniem, zawsze zachowuje się wzorowo i ma same sukcesy, roztrzepany Bałagan zaś ciągle coś psuje, przysypia na lekcjach i zbiera same uwagi. Jednego wszyscy podziwiają, a nad drugim załamują ręce i stawiają mu za wzór idealnego brata. Finał tej opowieści jest zaskakujący i odkrywa pewien sekret bliźniaków.

Autorzy w tej humorystycznej, przewrotnej historyjce pokazują, że nie należy oceniać innych po pozorach. Skłaniają też do zastanowienia się nad tym, czy da się być chodzącym ideałem. Świetna propozycja do samodzielnej lektury. Ze strony wydawcy można pobrać scenariusz warsztatów na podstawie omawianej książki. Okładka twarda, szyta. Polecam.