Wojny z mikrobami


Autorka: Gill Arbuthnott
Ilustratorka: Marianna Madriz
Wydawnictwo: HarperKids

 

Bogato ilustrowana publikacja dydaktyczna dla starszych dzieci napisana przez Gill Arbuthnott, brytyjską autorkę, z wykształcenia biolożkę, a zilustrowana przez Mariannę Madriz, artystkę pochodzącą z Wenezueli, która obecnie mieszka w Londynie.

Jest to świetne połączenie popularnonaukowego przewodnika po świecie mikroorganizmów z komiksowymi historyjkami o wojnach z mikrobami oraz elementami poradnika. Autorka przedstawia tu różne grupy mikroorganizmów (takie jak np. protisty, okrzemki, grzyby, bakterie i wirusy), opowiada o wywoływanych przez niektóre z nich chorobach (w tym: dżumie, ospie prawdziwej, grypie hiszpance, malarii i COVID-19), a także przybliża historię walczących z nimi naukowców, lekarzy i odkrywców. Wiele miejsca poświęca też dobroczynnym mikrobom, np. pomagającym przy produkcji jedzenia, zamieniającym ścieki w nawóz, rozkładającym komórki martwych organizmów czy mikrobiomowi. W książce mikroby ukazane są jako czarne charaktery i superbohaterowie.

Czytelnicy poznają historię powstania szczepionek i antybiotyków oraz nowe metody walki z bakteriami. Dowiedzą się, jak działa szczepienie i układ odpornościowy oraz jak dbać o higienę i zdrowie. Odbędą też podróż do wnętrza krowy i przejdą się aleją gwiazd fabrycznych mikrobów. Wiedza z zakresu biologii i historii medycyny podana jest w lekki sposób, z humorem i w bardzo atrakcyjnej, dowcipnej szacie graficznej. Na końcu książki zamieszczony jest słowniczek z terminami naukowymi.

Ciekawa, wartościowa publikacja. Duży format, okładka twarda, szyta. Polecam.