Tancerka z Moulin Rouge

Autorka: Tanja Steinlechner                                      Wydawnictwo Marginesy

 

Powieść biograficzna o życiu Louis Weber (1866-1929) – słynnej tancerki kankana, gwiazdy Moulin Rouge – kultowego kabaretu w dzielnicy Pigalle w Paryżu, nieopodal Montmartre. Autorka przedstawiła życie bohaterki ciekawie z tradycyjnym dla gatunku połączeniem faktów historycznych, biograficznych, które z elementami fikcji literackiej tworzą ogniwa zwane dramaturgią. Ewentualne przeinaczenia autorka wyjaśniła w posłowiu, do którego warto zajrzeć jeszcze przed lekturą.

Bohaterka, zanim stała się sławna, nie miała łatwego życia. Śmierć ojca, życie w biedzie, praca w pralni wraz z matką zaprowadziły Weber na manowce i pierwsze kradzieże. Przyszła gwiazda wymykała się pod osłoną nocy na tańce ubrana w suknie klientek pralni. Krok po kroku zniewalała coraz mocniej mężczyzn kosztujących uroki nocnego Paryża. Jej popisowy numer to wymachiwanie w górę suknią w celu odsłonięcia serduszka wyszytego na bieliźnie, a tuż po tym strącenie nogą kapelusza z głowy najbliżej siedzącego mężczyzny.

Powieść jest dobrze napisana, jednocześnie umiarkowana w treści – bez specjalnego tracenia czasu na łamanie tabu. Weber prowadziła co prawda mocno wolnościowy tryb życia, nie unikała używek, niemniej dobrą decyzją autorki było postawienie nacisku na prezentację klimatu, tła, otoczenia i kolorytu epoki, w jakiej żyła bohaterka. Te walory stanowią o powieści, która może długo czarować czytelników. Oprawa miękka, klejona.