Dogologia


Autor: Felix Osborne
Wydawnictwo RM

 

 

Utrzymany w humorystycznej konwencji, uroczo zilustrowany, a w dodatku napisany z perspektywy psa przewodnik po psim świecie, który pomoże lepiej zrozumieć psią naturę, emocje, zwyczaje oraz filozofię życiową.

Psi narrator w zwięzły sposób i z dużym poczuciem humoru omawia zagadnienia dotyczące kluczowych elementów życia psa, jego codziennej rutyny, interakcji z ludźmi i innymi zwierzętami. Prezentuje najważniejsze zasady obowiązujące w psim świecie, techniki „przywoływania” ulubionych smakołyków, popularne zabawy i kluczowe przystanki zapachowe dla psów. Udziela także praktycznych porad dotyczących drzemek, kąpieli, spacerów, wizyty u weterynarza i fryzjera.

Wprawdzie prezentowane tu treści skierowane są do psich czytelników, to mogą z nich skorzystać również ci ludzcy. A znajdą tu oni sporo przydatnych informacji i zabawnych ciekawostek, chociażby o psiej operze (niepoprawnie nazywanej przez ludzi „wyciem”), wiewiórczym patrolu, rytuałach psich księżniczek na dobranoc oraz psiej literaturze. Tej ostatniej poświęcony jest cały rozdział, w którym znajdziemy m.in. modlitwę o psią pogodę ducha, listę polecanych lektur, „futrzane bajki”, fragment „O pochodzeniu gatunków” Warczusia Darwina, słynne psie zwroty oraz „Psią Deklarację Niepodległości”.

Lekka, pełna smaczków i humoru – acz nie pozbawiona napięcia, gdyż w pewnym momencie (na stronie 85) narrację przejmą koty mające dość wypisywanych psich bzdur, książka poradnikowa. Spodoba się wszystkim miłośnikom psów, zarówno tym młodszym, jak i starszym. Okładka miękka, klejona. Polecam.