Bazyliszek

Autorka: Bettina Kleinszig
Wydawnictwo Kropka

Książka przygodowa dla dzieci opowiadająca o niezwykłym odkryciu Bastiana i jego przyjaciół w wiedeńskich podziemiach. Troje dzieci spotkało tam Bazyliszka, Legendarny potwór z wiedeńskich piwnic, podobnie jak ten warszawski, może zostać zgładzony przez spojrzenie we własne odbicie.

Akcja rozwija się w momencie, kiedy dzieci niechcący trafiają na dziwne ślady w piwnicy i opowiadają o nich swojemu pradziadkowi. Ten, szybko domyśla się z czym będzie trzeba stoczyć walkę, ponieważ przed laty w dalekich krajach miał do czynienia z podobnym potworem. Kiedy dziadek znika, dzieci są przekonane że zszedł on do piwnicy, więc chcą mu za wszelką cenę pomóc. Wzajemna troska, pomysłowość i duża dawka szczęścia sprawiły, że potwór został zgładzony, a dzieci mogły wrócić do domu.

Narracja jest bardzo dobrze poprowadzona, ekspresyjne wypowiedzi bohaterów odpowiadają dynamicznej akcji, której niebezpieczeństwa wprawiają bohaterów w strach, wywołujący napięcie także w czytelniku. Treści towarzyszą nieco karykaturalne ilustracje w jednolitej, pomarańczowej kolorystyce. Książka przyniesie dużo rozrywki dziecięcemu odbiory. Jest łatwa do zrozumienia, rozdziały są krótkie, a słowniczek trudnych pojęć umieszczony na końcu, ułatwi czytanie i wzbogaci słownictwo. Oprawa twarda, szyta. Polecam.