Pola i Piotruś. Balon


Autorka: Camilla Reid
Ilustrator: Alex Scheffler
Wydawnictwo: Wilga
Poziom: BD O

Kolejny tomik uroczego cyklu o myszce Poli i króliku Piotrusiu autorstwa uznanych brytyjskich twórców – za tekst odpowiada Camilla Reid, natomiast za ilustracje Alex Scheffler (twórca m.in. postaci Gruffala); poprzednio na liście: „Urodziny” p. 20/2022.

W prezentowanej części Piotruś, szczęśliwy posiadacz dużego, czerwonego balonu, z którym się nie rozstaje, wyrusza ze swoją najlepszą przyjaciółką Polą na przechadzkę po mieście. Unoszący się nad nimi czerwony balon przykuwa uwagę wszystkich przechodniów i wywołuje uśmiech na ich twarzach. W pewnym momencie Piotruś niechcący wypuszcza sznurek z łapki i jego ukochany balonik odlatuje, a potem pęka. Przejęty swoją stratą wybucha płaczem i nie potrafi się uspokoić. Pola chcąc pocieszyć przyjaciela proponuje mu puszczanie baniek mydlanych. Wspólna zabawa oraz obserwowanie odfruwających i pękających baniek pomagają Piotrusiowi odzyskać spokój i radość.

Książka pokazuje wartość przyjaźni, uczy też empatii. Dopełnieniem zbudowanej z prostych, krótkich zdań opowieści są znakomite, nasycone żywymi kolorami i pełne zabawnych szczegółów ilustracje. Solidna, twarda okładka z gąbką, szyta. Świetna propozycja na półkę dla najmłodszych czytelników. Nie trzeba zachowywać kolejności wydawniczej w lekturze. Polecam.