Nasze cztery kąty, czyli jak dawniej mieszkanoAutor: Monika Utnik
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

 

 

Kolejna na liście pozycja Moniki Utnik, autorki książek popularnonaukowych dla dzieci i redaktorki magazynów wnętrzarskich; poprzednio: „Pod ziemią, czyli co się kryje wewnątrz naszej planety” p. 22/2023.

Tym razem autorka pokazuje młodym czytelnikom, jak mieszkali ludzie w różnych epokach i miejscach na świecie. Przy okazji zaś przybliża historię architektury i designu. Prezentację mieszkań zaczyna od jaskini będącej schronieniem dla ludzi pierwotnych oraz domów mieszkańców starożytnego świata, następnie oprowadza po średniowiecznym zamku i domu mieszczańskim, w dalszej kolejności pokazuje renesansowy pałac Medyceuszy, Wersal Ludwika XIV, weneckie pałace i wnętrza wiktoriańskie, kończy zaś współczesnymi projektami budynków i mebli. Mamy tu też sporo przykładów polskiej architektury, m.in. szlachecki dworek, malowane chaty czy willę w stylu zakopiańskim. Nie zabraknie też orientalnych klimatów, których reprezentantem jest chociażby tradycyjny dom w Kraju Kwitnącej Wiśni.

Dzięki tej niezwykłej podróży czytelnicy poznają najważniejsze style architektoniczne oraz dowiedzą się, jak wyglądały typowe dla różnych epok domy, meble i wystrój wnętrz, przy okazji zaś życie codzienne. Książka składa się z krótkich tematycznych rozdziałów. Każdy z nich zaprezentowany jest na osobnej rozkładówce z dobrze rozmieszczonym tekstem oraz wypełnionej kolorową ilustracją znakomicie oddającą klimat i charakterystyczne cechy omawianej budowli, wnętrza czy miasta. Autorką tych malarskich prac jest Joanna Czaplewska, projektantka graficzna i ilustratorka, asystentka na Wydziale Grafiki gdańskiej ASP.

Bardzo ciekawa, atrakcyjna propozycja popularnonaukowa dla dzieci w wieku szkolnym. Duży format, okładka twarda, szyta. Polecam.