Polka gola! O kobietach w futbolu


Autorka: Karolina Wasilewska
Wydawnictwo Krytyki Politycznej

 

 

 

Pierwsza na naszej liście książka Karoliny Wasilewskiej, dziennikarki, prezenterki radiowej i pisarki, to opowieść o pasji, zaangażowaniu i determinacji.

Autorka prezentuje historie polskich piłkarek, zarówno tych, które stanowiły o sile polskiej piłki kobiecej kilka lat temu, jak i obecnych gwiazd polskiej reprezentacji oraz młodych adeptek tego sportu. Czytelnik poznaje drogę m.in. Anny Gawrońskiej – 45-letniej, ciągle czynnej piłkarki oraz trenerki, Niny Patalon – selekcjonerki reprezentacji Polski seniorek, pierwszej kobiety w Polsce, która uzyskała najwyższą kategorię licencji trenerskiej UEFA Pro, Ewy Pajor – największej gwiazdy polskiej kobiecej piłki nożnej, która w kolejnym sezonie będzie reprezentowała Barcelonę, Katarzyny Kiedrzynek – niepokornej bramkarki francuskiego PSG oraz nastolatek trenujących w warszawskiej Diamonds Academy.

Książka pokazuje walkę dziewczyn o ich marzenia, poważne traktowanie w futbolowym bastionie męskości, a także o równość. Polska piłka kobieca nie jest niestety w pełni profesjonalna; piłkarki w większości muszą łączyć sport z normalną pracą zawodową oraz finansować z własnej kieszeni buty piłkarskie, odżywki czy zabiegi odnowy biologicznej. Znamienny jest fakt, że stosunek zarobków przeciętnego piłkarza Ekstraklasy do piłkarki grającej na tym samym poziomie rozgrywkowym wynosi 10:1.

Interesujący, poruszający ważne aspekty społecznościowe reportaż o polskich piłkarkach, ich sportowej pasji, odwadze w decydowaniu o sobie i walce o równouprawnienie. Pozycja zawiera czarno-białe zdjęcia oraz przypisy końcowe. Okładka miękka, klejona. Polecam nie tylko fanom futbolu.