Turcja. Na wschód od Zachodu


Autorka: Marcelina Szumer-Brysz
Wydawnictwo: Muza

 

 

Kolejna książka reporterska dziennikarki współpracującej z „Tygodnikiem Powszechnym” i działem zagranicznym „Gazety Wyborczej”; poprzednio: „Wróżąc z fusów. Reportaże z Turcji” p. 20/2018.

Marcelina Szumer-Brysz przez cztery lata mieszkała w Izmirze, a obecnie dzieli życie między Polskę a Turcję. W najnowszej książce po raz kolejny zabiera czytelników do fascynującej, niezwykle złożonej i pełnej kontrastów Turcji. Dzieli się tu swoją rozległą wiedzą oraz ciekawymi spostrzeżeniami na temat tureckiej historii, kultury, obyczajów, religii, polityki i kuchni. Dotyka zarówno trudnych spraw i ważnych problemów społecznych, jak też lekkich tematów. Dużo czerpie z własnych doświadczeń związanych z pobytami w Turcji, dość krótkotrwałym małżeństwem z Turkiem, mieszkaniem pod jednym dachem z turecką teściową oraz życiem towarzyskim.

Te osobiste doświadczenia, jak również historie jej przyjaciół i znajomych stają się przyczynkiem do opisania tematów dotyczących m.in. tureckiego patriotyzmu i otwartości, uwielbienia dla herbaty, religijnej ceremonii obrzeżania, nocy henny, tradycji wesela bez jedzenia i picia, rozwodu, kwestii zdejmowania obuwia, zabójstwa kobiety w imię honoru, patriarchatu, pogrzebu, interpretacyjnego bałaganu w sprawie aborcji, zakupów w tureckich sieciówkach odzieżowych i bazarach pełnych podróbek.

Duża część reportażu poświęcona jest historii Turcji oraz jej obecnej sytuacji politycznej. Dziennikarka, odwołując się do popularnego tureckiego serialu kostiumowego „Wspaniale stulecie”, przedstawia „serialową wersję historii Turcji”, wymyśla też własny scenariusz filmowej historii o Atatürku, założycielu świeckiej Republiki Turcji. Na koniec zaś proponuje subiektywny przewodnik po Turcji.

Publikację wzbogacają kolorowe fotografie. Ciekawy, napisany z pasją reportaż. Zawiera bibliografię. Okładka miękka, klejona. Polecam.