Domowa pyra


Autor: Jory John
Ilustrator: Pete Oswald
Wydawnictwo: HarperKids
Poziom: BD O/I

 

Kolejna część cyklu „Smaczna banda i emocje” tworzonego przez amerykański duet autorsko-ilustracyjny; poprzednio na liście: „Smaczna banda i wolny wybieg!” p. 8/2024.

Tym razem jest to historia kartofelki Pyry, domatorki prowadzącej kanapowy styl życia. Praktycznie nie rusza się ona ze swojej ulubionej miejscówki, w której ma zamontowane wszelkiego rodzaju udogodnienia, w tym urządzenie do podawania przekąsek. Najważniejszym zaś elementem tego kanapowego królestwa jest imponująca kolekcja ekranów, m.in. do oglądania ulubionych programów, grania w gry oraz oglądania życia online swoich znajomych.

Pewnego razu to wygodne życie zostaje przerwane z powodu braku prądu, co zmusza naszą bohaterkę do wstania z kanapy. Postanawia ona wyjść z psem na spacer, podczas którego odkrywa tętniący życiem świat pełen zapachów, dźwięków i pięknych widoków. Przekonuje się, że realny świat jest atrakcyjniejszy od wirtualnego. Od tej pory codziennie wychodzi na dwór i aktywnie spędza czas z przyjaciółmi, a dopiero wieczorem relaksuje się na kanapie. Książka podejmuje problem uzależnień medialnych. Zwraca uwagę na potrzebę zachowania równowagi między życiem realnym a życiem online. Narrację ożywiają wesołe, pełne zabawnych smaczków ilustracje.

Zabawna, wciągająca, wartościowa książka z mądrym przesłaniem, która będzie świetnym punktem wyjścia do rozmowy z dziećmi. Okładka twarda, szyta. Polecam.