Ryś Żartowniś


Autor: Nika Jaworowska-Duchlińska
Wydawnictwo: Świetlik
Poziom: BD O/I

 

 

Autorska książka Niki Jaworowskiej-Duchlińskiej – malarki, projektantki scenografii i kostiumów teatralnych oraz ilustratorki (zilustrowała m.in. „kurzy cykl” Justyny Bednarek).

Autorka przenosi małych czytelników do niezwykłego lasu, w którym mieszka nietuzinkowa grupa zwierzęcych przyjaciół. Mamy tu pasjonatów gry w warcaby – Niedźwiedzia i Zająca, wielbicieli nieśpiesznego stylu życia – Wilka, Lisa i Żmiję, miłośnika poezji – Jelenia oraz mola książkowego – Sowę. Głównym bohaterem jest zaś tytułowy Ryś Żartowniś, nie lada psotnik, który uwielbia płatać figle swoim przyjaciołom. Szkopuł w tym, że Ryś żartuje z poważnych rzeczy, narażając innych na niebezpieczeństwo. Udaje na przykład, że wpadł do kretowiska i nie może z niego wyjść albo że utknął na środku sadzawki i nie może wydostać się na brzeg. Za każdym razem ktoś nabiera się na jego kawał i rusza mu na pomoc, przez co sam wpada w tarapaty. Dzieje się tak do momentu, gdy żartowniś naprawdę potrzebuje pomocy, a jego przyjaciele myślą, że to kolejny żart. Historia kończy się happy endem i puentą, że „niektóre sprawy należy traktować poważnie. I że udany żart to taki, który bawi wszystkich”. Zdradzę jeszcze, że Ryś zacznie się realizować jako stand-uper.

Książka uczy dzieci empatii, pokazuje im konsekwencje przykrych żartów i uświadamia, że nie powinno się oszukiwać pod przykrywką żartu. Z humorystycznym, prostym tekstem świetnie współgrają ciekawie skomponowane kolorystycznie, malarskie ilustracje w karykaturalnym stylu.

Wartościowa, skłaniająca do refleksji książka z jasnym przekazem, która będzie dobrym punktem wyjścia do rozmowy z dzieckiem o granicy żartu czy wzajemnym wsparciu i zaufaniu w przyjaźni. Okładka twarda, szyta. Polecam.