Rzepy


Autor: Ewi Jerokosta
Wydawnictwo Ezop
Poziom: BD I

 

Książka greckich twórców wydana w ramach projektu edukacyjno-kulturalnego „Nasza Mała Biblioteka” to metaforyczna opowieść o pokonywaniu własnych słabości i lęku przed porażką.

Bohaterem jest prawie ośmioletni chłopiec, który chodzi w butach na rzepy, ponieważ nie potrafi wiązać sznurowadeł. Prosta dla jego rówieśników sztuka sznurowania dla niego jest czymś wyjątkowo trudnym, wręcz niemożliwym. Chłopiec dostaje obsesji na punkcie sznurowanych butów. Śni o nich w nocy, a w dzień chodzi ze spuszczoną głową, wpatrując się w buty innych ludzi. Jego wzrok przykuwa też witryna warsztatu szewskiego wypełniona różnego rodzaju sznurowadłami. Chłopiec staje się coraz starszy, ale nadal chodzi w butach na rzepy. Momentem przełomowym w jego życiu jest nauczenie się rozpoznawania swoich uczuć. Pomaga mu to w zrozumieniu siebie, zbudowaniu poczucia własnej wartości, radzeniu sobie z trudnymi emocjami, aż w końcu w nauczeniu się wiązania sznurowadeł.

Książka w obrazowy, symboliczny sposób pokazuje zmianę postawy przygnębionego chłopca ze spuszczoną głową, który dzięki umiejętności rozwiązywania „supłów i kokardek” w swoim wnętrzu zaczyna patrzeć w górę, pokonywać swoje lęki i przezwyciężać trudności. Z metaforycznym tekstem doskonale współgrają rysowane prostą kreską ilustracje znakomicie oddające emocje i perspektywę bohatera. Warta uwagi lektura. Okładka twarda, szyta. Polecam.