Mój brat ściga dinozaury

Autor: Giacomo Mazzariol                                      Wydawnictwo Widnokrąg

Poziom BD III/IV

Czy jeden dodatkowy chromosom może uczynić zasadniczą zmianę w życiu człowieka? Nasza dotychczasowa wiedza dowodzi, że tak. I jest to najczęściej zmiana mocno dezorganizująca funkcjonowanie tego, kto jej doświadcza i jego najbliższego otoczenia. Nie inaczej dzieje się w rodzinie Mazzariol. Jej najmłodszy przedstawiciel ma bowiem zespół Downa. W tego typu sytuacjach uwaga koncentruje się zazwyczaj na rodzicach chorego dziecka, którzy faktycznie muszą wykazywać się nie lada umiejętnościami, aby poradzić sobie z tak dużym wyzwaniem.

Tymczasem z trudnymi emocjami i doświadczeniami musi mierzyć się także rodzeństwo takiego dziecka. Giacomo Mazzariol w autobiograficznej powieści poświęconej losom jego rodziny, w skład której wchodzi właśnie Giovanni z zespołem Downa, opisuje perspektywę starszego brata, który w ciągu kilkunastu lat przechodzi różne stany ducha: od dziecięcej ciekawości, w momencie, gdy dowiaduje się o nietypowych cechach mającego się urodzić brata, poprzez nastoletni bunt, w czasie którego Giacomo reaguje niechęcią na zaistniałą sytuację, aż po etap późnego liceum, w którym w pełni akceptuje fakt posiadania tak różniącego się od innych brata, wraz z wszelkimi tego konsekwencjami. Co więcej, odnajduje w tym radość i spełnienie.

Sam Giovanni dzięki czułemu spojrzeniu starszego brata jawi się czytelnikom nie tyle jako człowiek z niepełnosprawnością, ale raczej jako jedyny w swoim rodzaju superbohater, może gorzej liczący, może słabiej czytający i wolniej się poruszający, ale dysponujący wyjątkowo pozytywną osobowością, która potrafi zmiękczyć niejedno chłodne serce. Książka z pewnością bardzo ważna i potrzebna. Jej lekturze może towarzyszyć film „Simply Interwiew” z 2015 r. przygotowany przez Giacomo, który prawdopodobnie zainicjował powstanie książki. Bardzo polecam. Oprawa miękka, szyta. Anna Karczewska