Autorzy: Nick Cave, Seán O’Hagan Wydawnictwo: Biuro Literackie
Książka składa się z szesnastu wywiadów przeprowadzonych przez dziennikarza Seána O’Hagana z Nickiem Cave’em. Rozmowy rozpoczynają się w momencie ogłoszenia lockdownu, który uniemożliwił artyście wraz z zespołem The Bad Seeds wyjazd w trasę koncertową, promującą płytę “Ghosteen”.
Album wyjątkowy – jak każdy z pozostałych – wyrażający próbę odnalezienia sensu dla siebie i stworzenia przestrzeni, w której mógłby przebywać zmarły kilka lat temu nastoletni syn Cave’a, stanowi oś, wokół której toczą się dialogi. Artysta opowiada o traumie, żałobie i sile, dzięki której był w stanie przetrwać najtrudniejsze momenty. Książka pokazuje go jako człowieka wątpiącego, podatnego na zranienia, takiego, który jednak się nie poddaje.
Rozmowy krążą m.in. wokół zagadnień związanych z sensem wiary w Boga i zagrożeniami współczesnego świata, który poprzez narzucanie pozbawionego refleksji konsumpcyjnego modelu życia niszczy więzi międzyludzkie i oddala od możliwości poznawania samego siebie.
W wywiadach przewija się także motyw pandemii, która wywołała poczucie niepewności i w efekcie przyczyniła się do jeszcze większych podziałów, widocznych zwłaszcza w mediach społecznościowych.
Interesującym motywem są także rozmowy odnoszące się do powstawania tekstów i muzyki do płyty “Ghosteen” i późniejszej “Carnage”. Czytelnik może prześledzić proces twórczy, począwszy od pierwszych szkiców, poprzez pracę nad materiałem, aż do końcowych rozwiązań.
Cave opowiada ponadto o swoim dzieciństwie i dorastaniu w Australii oraz późniejszych latach, kiedy wyjechał do Europy, o zespole Birthday Party i The Bad Seeds, a także o relacjach z osobami, które odegrały ważną rolę w jego życiu.
Publikacja wydana w estetycznej, miękkiej oprawie, klejona. Polecam.