„Królowie bajek”

Królowie bajek

Autorzy: Leszek K. Talko, Karol Vesely                                Wydawnictwo: Czarne

 

Napisana z dziennikarskim nerwem opowieść o Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, którego najsławniejsze produkcje, czyli „Bolka i Lolka” oraz „Reksia” zna chyba każdy. Talko i Vesely pozwalają zajrzeć za kulisy tego sukcesu.

Poznamy więc burzliwe początki studia, kiedy tułało się ono po Polsce i miało problemy z materiałami oraz pieniędzmi do tego stopnia, że animatorzy musieli wykorzystywać m. in. celofan z odzysku, czyli myte odpowiednio, niepotrzebne już, zdjęcia rentgenowskie. Kierował zaś nimi pełen pasji, utalentowany, ale też ekscentryczny malarz, Zdzisław Lachur.

Prześledzimy czasy największych sukcesów studia, naznaczone rywalizacją między „bolkowcami”, zgromadzonymi wokół Władysława Nehrebeckiego, i „reksiowcami” – tu przywódcą był oczywiście twórca tej postaci, trudny we współpracy, łagodnie mówiąc, Lechosław Marszałek. Wreszcie okres, gdy po 1989 roku instytucja ta zaczęła przeżywać problemy.

Autorzy, co ważne, pokazują wkład nie tylko tych najbardziej znanych twórców, związanych ze studiem, ale też pracę montażystów, kolorystek, dźwiękowców i w ogóle przybliżają skomplikowany proces produkcji filmu animowanego.

Nie zabraknie anegdot, portretów intrygujących postaci (w tym mistrzów narracji dla dzieci, którzy nie bardzo potrafili zająć się swoimi pociechami), a nawet momentów mrożących krew w żyłach, jak dramatyczna śmierć twórcy Reksia, który popełnił samobójstwo na schodach studia.

Znakomita praca, przybliżająca pasjonujące losy jednego z najważniejszych miejsc dla polskiej kultury popularnej. Szczególnie polecam. Zawiera fotografie i bibliografię.

Autor opowiada o książce: https://audycje.tokfm.pl/podcast/96790,Leszek-Talko-o-ksiazce-Krolowie-bajek-Opowiesc-o-legendarnym-Studiu-Filmow-Rysunkowych