Portrecista psów Wojciech Chamier-Gliszczyński

„Portrecista psów”

Portrecista psów Wojciech Chamier-GliszczyńskiAutor: Wojciech Chamier-Gliszczyński
Wydawnictwo: Czarne

 

 

Debiut powieściowy poety i prawnika to obrazek z mrocznego półświatka polskiego międzywojnia, z okresu przejściowego, gdy dopiero konstytuuje się nowa władza a na podlegających jej terenach wzmaga się ruch ludzi. Wśród napływających jest też bohaterka, narratorka, która dzieli się z czytelnikiem historią swego burzliwego życia.

To osobliwa, absurdalna, surrealistyczna opowieść którą napędzają namiętności (miłość, krwawa vendetta), brutalna przemoc, haracze, paserka, kanibalizm i nekromania.

Bohaterka jest Polką, która przejmuje zakład fotograficzny podszywając się pod krewną nieżyjącego właściciela. Gdy na ogłoszenie o pracę odpowiada, pod fałszywym nazwiskiem syn zmarłego, oboje świetnie zdają sobie sprawę z farsy w jakiej grają, z uporem ją kontynuują i zamieniają ją w całkiem intratny interes. Młody Niemiec, jako portrecista psów, uwieczniający na fotografiach martwe pupile zrozpaczonych właścicieli ukazujących je jako pełne życia, staje się podporą finansową zakładu, ale kolejne przedsięwzięcie, stereoskopowa pornografia umacnia pozycję osobliwej pary i otwiera przed nimi nowe możliwości. Chorobliwa fascynacja wyrażająca się w przemyśleniach dotyczących konsumpcji młodzieńca poparta przepisami kulinarnymi jakie roi sobie bohaterka, zmienia się nienawiść i strach, gdy poznaje jego prawdziwą naturę, po raz kolejny tracąc nadzieję, że nie wszyscy skażeni są złem.

W powieści jest wiele odwołań do religii, filozofii i literatury (znaczące nazwiska postaci i miejsc – np. bracia Schopenhauer) umieszczonych w dysputach i rozmyślaniach bohaterów dociekających istoty determinizmu i wolnej woli. Utrzymana w mrocznym kolorycie fabuła z demoniczną, bezwzględną heroiną, napisana jest wciągającym stylem, potoczyście. Polecam czytelnikom lubiącym konwencję groteski.

Wydanie w twardej, lakierowanej oprawie, szyte.

fragment książki: https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/portrecista-psow#fragment