Perfekcyjny zakład

„Perfekcyjny zakład. Jak matematyka i nauka pozbawiają hazard ślepego szczęścia”

Perfekcyjny zakładAutor: Adam Kucharski                                           Wydawnictwo: Relacja

 

Kolejna, po „Prawach epidemii” (p. 11/20) książka profesora matematyki w London Scholl of Hygiene ana Tropical Medicine i popularyzatora nauki (jest członkiem TED, publikuje w prasie). Jego głównym obszarem zainteresowań jest matematyczna analiza epidemii, ale w tej książce zajmuje się trochę lżejszym tematem.

Opisuje w niej bowiem związki między nauką i hazardem. Pokazuje w jaki sposób rozmaite gry losowe były inspiracją dla naukowców – dość powiedzieć, że gra w kości i chęć przewidzenia jej wyników stała się bezpośrednim powodem sformułowania podstaw rachunku prawdopodobieństwa przez Pascala i Fermata – ale też jak próbowano wykorzystać naukowe metody do wygrania z kasynami czy organizatorami zakładów, używając do tego np. komputera w bucie.

Kucharski pisze w swej książce m.in. o pokerze, wyścigach konnych, zdrapkach, blackjacku i ruletce, a zarazem o teorii gier i chaosu, informatyce, behawioryzmie czy wspomnianym już rachunku prawdopodobieństwa.

Sensacyjna otoczka w połączeniu z niewątpliwym talentem do wyjaśniania zawiłych matematycznych koncepcji i lekkim piórem czynią z książki lekturę wartą uwagi zainteresowanych tematem. Polecam. Okładka miękka, klejona.