Dodatkowa dusza

„Dodatkowa dusza”

Dodatkowa duszaAutorka: Wioletta Grzegorzewska                                Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie

 

Nowa książka autorki, której debiutanckie „Guguły” (p. 05/14) dotarły do finałów NIKE oraz Gdyni i był nominowane do międzynarodowego Bookera.

„Dodatkową duszę” oparła autorka na prawdziwej historii, ale nie zmienia to faktu, że mamy do czynienia z pełnoprawną powieścią.

Jej główny bohater, Julian Brzeziński, ucieka, na prośbę żony, z transportu do Treblinki, by wrócić do Warszawy i zająć się zostawionym po „aryjskiej” stronie dwunastoletnim synem. I tak niełatwą próbę przetrwania okupacji utrudni dodatkowo fakt, odkryty przez ojca już na miejscu, w stolicy, że chłopak zaangażował się w działalność małego sabotażu…

Autorka zamieniła prawdziwą opowieść w znakomitą literaturę, w której, ukazywana z pietyzmem dla naturalistycznego szczegółu, okupacyjna codzienność miesza się ze światem wspomnień Juliana, w których wracają obrazy zmiecionego ze świata przez nazizm świata polskich Żydów. Sugestywna, świetna językowo (stylizacje!), nie pozbawiona nawet pewnej dawki suspensu, wciągająca proza. Polecam. Okładka miękka, klejona.