Wojownicy o szklanych oczach. W poszukiwaniu nowej Turcji

„Wojownicy o szklanych oczach. W poszukiwaniu nowej Turcji”

Wojownicy o szklanych oczach. W poszukiwaniu nowej TurcjiAutorka: Agnieszka Rostkowska                                      Wydawca: Wydawnictwo Poznańskie

 

Agnieszka Rostkowska jest dziennikarką związaną z „Gazetą Wyborczą”, „Polityką”, „Tygodnikiem Powszechnym”. Dobre pióro plus doświadczenie dostrzegło Wydawnictwo Poznańskie, które nagrodziło autorkę w konkursie reporterskim. Rostkowska wyspecjalizowała się w tematyce tureckiej, co widać w prezentowanej publikacji. Jest w niej pasja, empatia i ogarniające możliwie całość problematyki spojrzenie.

Autorka prezentuje Turcję podzieloną na zwolenników państwa religijnego, sympatyków powszechnej europeizacji oraz mniejszości narodowe, które walczą o prawo do mówienia własnym głosem. Reporterka relacjonuje kolejne demonstracje, bywa w najróżniejszych miejscach, przeprowadza mnóstwo rozmów (nie tylko z tzw. zwykłymi ludźmi, ale również z politykami, działaczami), co pozwala jej osiągnąć umiarkowaną pełnię obrazu. Osobne karty poświęca prezydentowi Erdoganowi, ale zarazem nie wyróżnia jego postaci w sposób dwuznaczny, nie czyni z pozostałych bohaterów tego tureckiego dramatu statystów.

Pozycję uzupełniają fotografie. Na pewno jest ona ważną publikacją na ten niedostatecznie oswojony w Polsce temat, dokumentuje istotny moment dziejowy Turcji, którego zasięg oddziaływania wykracza poza granice kraju. Oprawa miękka, klejona.