„Kury, czyli krótka historia o wspólnocie”

Autor: Laurent Cardon
Ilustrator: Laurent Cardon
Wydawnictwo: Adamada

Poziom: BD I

 

 

Autorska książka francuskiego rysownika, ilustratora i twórcy animacji  to uniwersalna opowieść o władzy, demokracji, równouprawnieniu i sprawiedliwości.

Tytułowe kury podzielone są na trzy gromady: białe, czarne i rude, a na czele każdej z nich stoi kogut (oczywiście w dopasowanym do kur kolorze). Historia rozpoczyna się sceną głębokiego poruszenia wśród białych kur, wywołanego zniknięciem ich koguta. Wkrótce wybucha też panika u rudych kur, którym brakuje jednej koleżanki. Kury, przekonane o najgorszym (że to sprawka łasicy albo lisa), zwołują Kurzą Radę, podczas której czarny kogut wykorzystuje swoje oratorskie zdolności do objęcia władzy i utworzenia armii pod swoim dowództwem. Jego dyktatura nie trwa jednak długo, gdyż  wkrótce poklask zyskują postulaty jednej z białych kur (żony zaginionego), która domaga się, aby wszystkie kury miały prawo do swojego zdania. Gdy w końcu – po przeprowadzeniu głosowania – całemu kurzemu społeczeństwu udaje się dojść do porozumienia i wyruszyć w zorganizowanym szyku do boju, okazuje się, że…

Autor w pomysłowy sposób i z poczuciem humoru objaśnia młodym czytelnikom funkcjonowanie społeczeństwa, pokazuje pułapki stojące na drodze do demokracji oraz skłania do przemyśleń na temat równości, sprawiedliwości i miejsca jednostki w społeczeństwie. Na książkę składa się ponad dwadzieścia rozkładówek ze świetnymi, pełnymi zabawnych odniesień do świata ludzi ilustracjami, które przedstawiają kurze frakcje w różnorodnych kombinacjach. Całość dopełniają krótkie, często jednozdaniowe, lakoniczne teksty.

Atrakcyjna wizualnie, zaskakująca, skłaniająca do przemyśleń historia z przesłaniem: „Jeśli mamy być razem, powinniśmy się mieszać, a nie dzielić”. Duży format. Oprawa twarda, szyta. Bardzo polecam.