„Podniebny cyrk”

Autor: Peter Bunzl
Wydawnictwo: Akapit Press

Poziom: BD III/IV

 

Trzecia część młodzieżowej serii steampunk fantasy pióra brytyjskiego pisarza i twórcy animacji filmowych (t. 1 „Nakręceni” p. 1/18, t. 2 „Księżycowy medalion” p. 13/19).

W tej części główna bohaterka, Lily, która ma mechaniczne serce, w dniu swoich czternastych urodzin dostaje tajemniczą przesyłkę zawierającą notatnik jej tragicznie zmarłej przed siedmioma laty mamy, a także bilet do „Podniebnego Cyrku”. Uwielbiająca rozwiązywać zagadki nastolatka wymyka się z domu i w towarzystwie swego przyjaciela Roberta oraz mechanicznego lisa Malkina udaje się na przedstawienie. Intrygujący urodzinowy prezent okazuje się jednak pułapką – bohaterowie zostają porwani i uwięzieni w cyrkowym sterowcu, który zmierza do Paryża. Lily trafia do celi hybryd, młodych ludzi z mechanicznymi częściami, zmuszanych do występów na arenie jako dziwolągi. Poznaje ich dramatyczne historie i zaprzyjaźnia się z nimi. Jej celem jest nie tylko uwolnienie siebie i przyjaciół, lecz także walka o godność i równe traktowanie hybryd.

Autor sugestywnie opisuje mroczną atmosferę cyrku, smutny los niepełnosprawnych sierot i zniewolonych artystów, którzy za poprzedniego właściciela tworzyli wielką, szczęśliwą rodzinę, jak też trudną sytuację kobiet-naukowców. W ciekawy sposób pokazuje przemianę bohaterki – od dziecka, które się wstydzi swojej inności i boi odrzucenia, do dojrzałej nastolatki, która doprowadza do buntu cyrkowców i odważnie walczy o równouprawnienie hybryd. W narrację wplecione są fragmenty pamiętników mamy Lily, odsłaniające jej historię i projekty naukowe.

Trzymająca w napięciu, pełna intryg, tajemnic oraz niebezpiecznych przygód opowieść o przyjaźni, akceptacji i „prawdzie, która wszystko zwycięża”. Oprawa miękka, klejona. Polecam fanom gatunku.