„Potworne mikroby. Wszystko o przydatnych bakteriach i podłych wirusach”

Autorzy: Marc Van Ranst, Geert Bouckaert
Ilustrator: Sebastiaan Van Doninck
Wydawnictwo: Bis

 

Książka belgijskich autorów – mikrobiologa, profesora uniwersyteckiego i kierownika laboratorium wirusologicznego (Marc Van Ranst) oraz pisarza, dziennikarza i producenta telewizyjnego (Geert Bockaert), to przystępnie napisana, edukacyjna publikacja na temat mikrobów, wirusów, chorób zakaźnych oraz higieny, skierowana do dzieci w wieku szkolnym.

Młodzi czytelnicy znajdą tu ciekawe informacje zarówno na temat bakterii, pierwotniaków, wirusów, pleśni i drożdży, jak też chorób wywoływanych przez niektóre z nich, takich jak np.: grypa, przeziębienie, AIDS, dżuma, odra, różyczka, malaria czy COVID-19. Autorzy, odwołując się do wyobraźni czytelnika (organizm to twierdza, białe krwinki to rycerze broniący zamku, bakteria jelitowa przypomina paróweczkę, a wirus wywołujący przeziębienie – piłkę futbolową), wyjaśniają różnice pomiędzy bakteriami a wirusami, opisują, jak mikroby wyglądają pod mikroskopem, omawiają ich budowę, pochodzenie, działanie oraz rozmnażanie. Młodzi czytelnicy dowiedzą się też, dlaczego tak ważne jest mycie rąk, jak działają antybiotyki, co się dzieje podczas szczepienia.

Książka składa się z pięciu rozdziałów – każdy z pierwszych czterech zawiera odpowiedzi na pięć pytań i kończy się testem sprawdzającym wiedzę. Ostatni rozdział poświęcony jest pracy mikrobiologa i prezentuje pięć interesujących doświadczeń (np. jak wyhodować własne bakterie i zrobić jogurt). Prosty, zwięzły tekst uatrakcyjniają zabawne rysunki, przedstawiające mikroby jako stworki-potworki. Oprawa twarda, szyta. Polecam.